Nyheder & viden

December 2011: Danmark har førertrøjen på, men har vi mistet pusten?

Danmark har i mange år været førende indenfor grøn teknologi, men eksporten af energiteknologi og vandteknologi er faldende, og vindmølleeksporten ud af Danmark er stagnerende. Hvordan er Danmarks fremtidsudsigter i en sektor, hvor den globale efterspørgsel er stigende, men hvor konkurrencen også er blevet langt hårdere? Tema om eksport af grøn teknologi, som vi i Danmark venter os så meget af.

De andre haler ind på os
Danske virksomheder er blandt verdens bedste inden for energiteknologi, der er en af vores vigtigste grønne eksportvarer. Men de internationale konkurrenter har mere fart på i øjeblikket og er derfor i fuld gang med at lukke hullet.

Stort fremtidspotentiale i presset eksportgren
EKF taler med Hans Peter Slente, branchedirektør i DI Energibranchen om, hvordan eksporten af energiteknologi kommer tilbage på sporet.

Danmark kan også være med i front i fremtiden - hvis vi vil
Danmarks grønne førerposition kan opretholdes i fremtiden, mener Per Meilstrup, klimadirektør hos Mandag Morgen, der fremhæver lovende områder som vandteknologi, energieffektivisering, bioraffinering og affaldshåndtering. Men det kræver både politisk vilje, investeringer, forskning, stram regulering og samarbejde mellem virksomheder, stat og kommuner at skuldre den stærke internationale konkurrence.

EKF skaffer finansiering og sikkerhed i risikabel grøn sektor
Grønne teknologivirksomheder kan have sværere ved at skaffe finansiering til deres forretninger end andre virksomheder, men EKF kan hjælpe og strækker sig langt for at sikre grønne danske eksportordrer.

Dansk know-how sælger i Bulgarien
EnergiMidt eksporterer viden – og åbner samtidig døren for Aalborg Industries, som leverer udstyr. Fremstødet er bakket op af EKF og Nordea.

 

EKF
Dahlerups Pakhus
Langelinie Allé 17
2100 København
Danmark
T: +45 35 46 61 00
Index for robots