Telefon 35 46 26 00
Email ekf@ekf.dk
Nyheder & viden

Strammere vilkår for genforsikring af forretninger med Grækenland

EKF opretholder genforsikring af danske eksport-virksomheders forretninger med købere i Grækenland, men vilkårene for genforsikring strammes nu.

​På grund af den uafklarede økonomiske situation i landet strammer EKF nu vilkårene for genforsikring af kortfristede eksportforretninger med købere i Grækenland. Stramningerne betyder, at EKF kun genforsikrer forretninger med købere i Grækenland, som allerede er kreditforsikret hos et privat kreditforsikringsselskab, og at kravene til købernes kreditværdighed fremover vil være større.

Der er desuden indført en beløbsgrænse på 2 millioner kroner på forretninger, hvor EKF genforsikrer det private kreditforsikringsselskab for hele kreditten på en køber. I sager, hvor EKF kun forsikrer en del af kreditforsikringsselskabets risiko, kan EKF genforsikre højere beløb, afhængig af købers kreditværdighed.

EKF genforsikrer i øjeblikket danske eksportforretninger med Grækenland for cirka 200 millioner kroner årligt.

Læs mere om genforsikring
Læs mere om restriktionerne i forhold til Grækenland

Index for robots